בעיית זרע אצל גברים

בעיית זרע – עם מי את באמת מדברת על זה בחופשיות ובלב פתוח?

כשאת עוברת טיפולי פוריות בעקבות בעיית זרע של בן-זוגך, במקרים רבים בן-הזוג שלך לא מסכים לשתף את המשפחה והחברים הקרובים בבעיית הזרע שלו כי הוא נבוך.

את עשוייה לכעוס על בן-הזוג שלך מכיוון שאת נאלצת לעבור את הטיפולים "בגללו".

את עשוייה לכעוס על בן-הזוג שלך שאולי לא מספיק מתאמץ לשנות את אורח החיים שלו בשביל לשפר את בעית הזרע (אסקור מספר טיפים לשיפור איכות הזרע בסוף הכתבה).

ואם את בן-אדם שקשה לו עם עימותים ולבטא כעס את גם עלולה להרגיש דיסוננס בין הראש לבטן -

הראש מבין שבן-הזוג שלך לא אשם במצב. הבטן מרגישה כעס על בן-הזוג. ואת נשארת באמצע עם שק של רגשי אשם על עצם העובדה שאת כועסת על בן-זוגך.

ולא תמיד את מרגישה בנוח להציף את זה מול בן-הזוג שלך.

ואת נשארת לבד עם כל ההצפה הרגשית הזאת.

הייתי שם ואני זוכרת את התחושות המורכבות האלה.


ראשית אני מציעה לך לשתף בלב פתוח את בן-זוגך מה עובר עליך - תדברי איתו על מה שאת מרגישה ואל תישאי על הכתפיים שלך את התיק הכבד הזה לבד.

שנית, קחי בחשבון שאם בן-הזוג שלך הוא גבר טיפוסי (סליחה על ההכללה אבל זה לרוב המצב) סביר להניח שהוא לא ידבר איתך על הקשיים שלו כי הוא ירצה להיות חזק לצידך ולהיות מגוייס עבורך.

אבל גם אם הוא לא מדבר על זה זה לא אומר שלא קשה לו.

בין אם בעיות הפריון קשורות אלייך או לבן-זוגך - אני מזמינה אותך ללכת ולחבק חיבוק אמיץ את הגבר שלך, את האיש שלך, שאיתו בחרת לבנות בית ואיתו את הולכת להביא חיים לעולם הזה.

זהו מסע משותף של שניכם יחד.

אל תעברי אותו לבד.
לסיום אסקור מספר המלצות לשיפור איכות הזרע:

  • הפסקת עישון.

  • הפסקת צריכת סמים ואלכוהול.

  • תזונה בריאה ותוספי תזונה.

  • אורח חיים בריא ופעילות גופנית - עובדה מעניינת היא שפעילות גופנית אינטנסיבית כמו למשל ספורט תחרותי, מביאה את הגוף למצבי קיצון ועלולה דווקא לפגוע באיכות של תאי הזרע. עם זאת, פעילות גופנית מאוזנת מסייעת לשמירה על הבריאות הכללית ולהפחתה במשקל - מה שעשוי לשפר את איכות תאי הזרע.

  • להימנע מתחתונים צמודים.

  • להימנע מישיבה ממושכת או רכיבה מרובה על אופניים.

  • במקרים של וריקוצל (הרחבה לא תקינה של ורידי האשך העלולה לפגוע באיכות תאי הזרע) ניתן לבצע ניתוח לתיקון וריקוצל, שעשוי להביא להשבחת זרע משמעותית.

  • הפסקת נטילת תרופות מסוימות כמו למשל תכשירי טסטוסטרון, המשמשים גברים המעוניינים להגדיל את מסת השריר שלהם באימון בחדר כושר.

  • איכות תאי הזרע עלולה להיפגע אצל גברים כתוצאה מחשיפה לחום במסגרת עיסוקם, רחצה בסאונה או בג'קוזי מחומם, ולכן ההמלצה היא להימנע מחשיפה לחום כאשר איכות תאי הזרע ירודה.

  • רפואה משלימה - ישנם מחקרים לכאן ולכאן. בכל מקרה אין היא יכולה להזיק ועשויה להועיל.

במקרים של בעית זרע קשה, לאחר ניסיונות IVF מרובים ללא השגת היריון או לאחר הפלות מרובות, המלצתי היא לגשת למעבדת ברטוב המתמחה באבחון, ייעוץ וטיפול בתחום פוריות הגבר.


***חשוב לי לציין שאין לי מול מעבדת ברטוב הסכם כזה או אחר ואינני מרוויחה דבר מהפנייה אליהם.

במהלך שנות עבודתי שמעתי על מקרים רבים על זוגות שהצליחו בעזרת מעבדת ברטוב להשיג היריון בריא בידיים מלאות אחרי שנים רבות של ניסיונות.


*** אין לראות במידע המופיע בכתבה ייעוץ רפואי והוא אינו מחליף ייעוץ פרטני עם הרופא המטפל שלך.